Sejm obraduje nad projektem zmian ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawy deweloperskiej. Co przyniesie nowelizacja? Zdecydowanie wzmocniona zostanie ochrona nabywców lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych poprzez konieczność prowadzenia przez deweloperów zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego lub otwartego, ale z dodatkowymi zabezpieczeniami – gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Z uwagi na nieznane jeszcze, ale z pewnością wysokie koszty gwarancji, deweloperzy oraz ich klienci zadają sobie pytanie: jak zmiana ustawy wpłynie na ceny lokali na rynku pierwotnym? Z pewnością ceny będą odzwierciedleniem podniesienia kosztów prowadzenia rachunku powierniczego.
W związku z tym pojawia się kolejne pytanie: czy wszyscy deweloperzy uniosą te podwyżki, czy zwiększone koszty inwestycji nie pogrążą mniejszych przedsiębiorców? Odpowiedź poznamy wkrótce.
Ponadto możemy spodziewać się długo wyczekiwanej regulacji umów rezerwacyjnych, objęcia działaniem ustawy deweloperskich sprzedaży miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, uszczegółowienia przepisów związanych z procedurą odbioru lokali. Nowelizacja wydłuży również ramy czasowe stosowania przepisów ustawy- obecnie punktem granicznym jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, po nowelizacji ustawę trzeba będzie stosować aż do podpisania umów notarialnych wyodrębnienia i sprzedaży lokali.
Ze zmian cieszą się w szczególności nabywcy lokali w aspekcie zwiększenia ochrony ich praw, deweloperzy zdecydowanie mniej. Komu będą służyć zmiany- okaże się, gdy nowelizacja wejdzie w życie, co może nastąpić w tym roku.